
НАШИТЕ ПРОГРАМИ

ВАУЧЕРИ
Опознайте с нас България.
Подарете си вълнуващи преживявания с нашите предложения.
Тракийска, антична, късноантична, средновековна и османска крепост Букелон се намира на североизточно по права линия от центъра на село Маточина. Изградена е на хълм с високи и стръмни склонове от запад, север и изток. От север и запад на места склоновете са отвесни. От североизток височината е ограничена от река Мангара, от запад- от ляв неин приток, а от изток- от суходолие. Най- достъпен е от юг по тясна седловина
Антична и средновековна крепост Вишеград се намира северно по права линия от центъра на село Вишеград. Тази родопска крепост се намира на десния бряг на р. Арда и е разположена върху скалист връх над яз. “Студен кладенец”.
Късноантична и средновековна крепост Castra Rubra/Кастра Рубра се намира в местността „Калето“, югозападно по права линия от центъра на село Изворово. Изградена е на скалист полуостров, със стръмни склонове от всички страни без изток, откъдето е и най- достъпен. Той е ограничен от Голямата река от север, запад и юг.
Средновековният Червен е пир за всички сетива. Разположен на 35 км южно от Русе, далеч от градската оживеност, крепостта успява да премине през 7-вековна бариера и да поведе своите посетители назад към далечния XIV в., вълнуващ и мистериозен.
Археологическият обект се намира в най-западната част на Севлиевската планина т.нар. Крушевски баир и отстои на 4 км. северозападно от град Севлиево. Тук р.Росица напуска равното севлиевско поле и изтича в живописен пролом. След десетилетия системни проучвания, всеки посетител може да види един своеобразен музей на открито. „Късноантична и средновековна крепост Хоталич” е един от най-добре експонираните археологически обекти в България. През 1994г. е обявен за паметник на културата с национално значение.
В продължение на повече от две столетия Търновград е столица на Второто българско царство (края на XII – XIV в.). Той е центърът, в който се решават най-важните политически, религиозни, административни и културни въпроси в живота на средновековната държава. Съвременниците не пестят епитетите си наричайки го “Богоспасний Търновград”, “Великият Търнов”, “Царица на градовете” “…втори на думи и дела след Цариград”, славата му се носела в далечни земи, достигайки чак до “Северния океан”.
Тракийска крепост Голямото градище се намира на едноименния връх, на 1.73 km северозападно по права линия от центъра на село Горно брястово. Изградена е върху самостоятелно, скалисто възвишение със стръмни, на места и отвесни, скални склонове на всички страни. На върха на хълма са запазени останките на крепостните стени. Те са разрушени на места почти до земята. Най- запазени са стените на цитаделата.
Тракийки, средновековен и османски укрепен град Лютица се намира на едноименния връх, югозападно по права линия от центъра на град Ивайловград. Той е с една от най- добре запазените укрепителни системи в България, с изключително богат културен пласт, една от най- големите в Източните Родопи, известна като “Мраморният град” и “Цитаделата на Калоян”. Обявен за археологически паметник на културата.
За мястото наречено Доган кая край село Сърница в община Минерални бани съществуват много предания и легенди. Древното светилище „Орлови скали” край село Сърница се превърна в археологически хит през тази година, след като бяха заснети няколко изсечени скални профила на човешки лица. По-късно археоложките ст. н.с. I ст. д.и.н. проф. Ана Радунчева и д-р Стефанка Иванова от Националния археологичен институт към БАН категорично потвърдиха, че определено става въпрос за изсечени в скалите човешки лица. След освобождението държавната граница между България и Турция е минавала по Улу дере.
Връх Драгойна се намира между селата Драгойново и Буково. На върха се намира тракийското светилище. Проучването там започва през 2004 година и все още продължават да се разкриват уникални артефакти. Светилището е обитавано от 13-и до 3-и век преди новата ера, а крепостният зид е вдигнат през 5-и век пр. Христа, твърдят научни работници от пловдивския Археологически музей.
