https://photos.app.goo.gl/Q3fAo9V4T89stzqF6
Приказки в камък
Ночево-скален град и Пармък кая
Merdűven kaya /Мердювен кая/ – нарочно изписвам името на турски, за да се почувства по-добре емоционалният заряд на израза. Защото смисловото значение, което влагат местните турци в това название - Мердювен кая, е „духовно възкачване”. То е това, което от православната църква се нарича „лествица”.И въпреки че неуките козари, които са дошли тук да пасат стадата си, са нарекли колибарското си селище Ташлък – камънак, те са отдали дължимото и на предците: Нагоре по планината целият тракийски оброчен комплекс е наречен Cin evi – Домовете на духовете. А реката носи име то Улу дере – Величка
Скалните тракийски обредни комплекси в рида Мечковец на Родопите са буквално стотици.Този район е бил гъсто населен.За това е допринесло наличието на термални извори, златни залежи и на други полезни изкопаеми, които траките са разработвали.
Първото свещено място на траките е в местността „Пармак кая“ до махала Еминчауш на село Ночево. То представлява голяма скала с издълбани трапецовидни ниши, фалистичен символ и малка двуутробна пещера. В пещерата е пълно с прилепи.
Второто светилище край село Ночево е разположено на скален масив, на който са изсечени множество трапецовидни култови ниши, скални басейни, пещери, шарапани, причудливи форми наподобяващи човешки лица, животни и други. Мястото е известно най-вече като „Долината на сътворението“. Всеки, който обича мистерията на древните траки, може да я изживее като тях и днес. Името е ново ,измислено от ентусиасти, и няма приемственост с използваните от местните топоними,векове наред.
Впечатление правят добре запазените трапецовидни скални ниши, както и няколко сводообразни сухи пещери. Такава една пещера е “Ташлък”. Над входа има няколко добре запазени ниши. Гледката към долината на река Величка или Улудере, както я наричат местните жители, е изключителна.
Втората пещера е в следващия скален комплекс. Нарича се “Коджа ин” /Голямата пещера/, като в района около нея също има изобилие от древни съоръжения и изсичания. Местното население е дало различни наименования за всяка открояваща се скална група /Овенът, Сляпата глава, Кучето, Лицето, Килимявката, и др./.
На една поляна източно от селото в два камъка са издълбани шарапани /от турски шарап – вино/. Това са 2 съоръжения представляващи изсечени върху монолитна скала резервоари за течности с улеи между тях.
До тях се намира и старото гробище на село Ночево, където и днес могат да се видят надгробните камъни. Предполага се, че в древността са служели при направата на вино и използвани при различни религиозни обреди.
Съоръженията се намират на около 200 метра едно от друго, като едното е сравнително добре запазено и са се съхранили два от басейните му и улеи. Втората шарапана също е запазено и е с внушителни размери. Има кръгла форма с диаметър на кръга около 180 см. Дълбочината е 30 см, изсечена скосено към дъното.