
НАШИТЕ ПРОГРАМИ

ВАУЧЕРИ
Опознайте с нас България.
Подарете си вълнуващи преживявания с нашите предложения.
Обектът е разположен около висок скален масив, доминиращ в района на т. нар. Тополовски проход по пътя за с. Три могили. На върха са регистрирани 4 скални ями с кръгла форма (диаметър ок. 0.3 м), които вероятно са служели за поставяне на дървена конструкция, която е затваряла голям естествен отвор в скалата. В района на различни места е откривана фрагментирана тракийска керамика.
Двойка недолепени долмени източно от с. Оряхово в посока към с.Васково, в местността Ешмеджик.
Изключително атрактивен обект. Крайно желателно е да се укрепи по някакъв начин и да се поддържа чист, понеже твърде бързо обраства с паразитна растителност, а почвата е песъчлива и долменът лесно може да рухне. Линейно това е най-дългият долмен в Родопите.
Долмените в България са разпространени основно в Югоизточна Тракия. Според изследователите им, тяхната концентрация е най-висока в Сакар, Странджа и Източните Родопи.
Обекта е разположен в м. Хамбар кая на 2,6 км. югозападно от с. Долно Черковище. В миналото скалата в която са издълбани е била използвана като кариера, при което гробниците са почти унищожени. В наши дни се забелязват останките на четири гробници.
Тракийско укрепено светилище Глухите камъни се намира на възвишение на 4.75 km югозападно по права линия от центъра на село Малко градище. Глухите камъни е скален култов комплекс, създаден от траките преди няколко хилядолетия. Няколкостотин трапецовидни ниши са издълбани върху монолитен скален блок висок 30 m. Предполага се, че са се използвали за погребални урни. На 50m. от нишите са мегалитните гробници, две от които са отлично запазени. Първата представлява помещение дълго 2 m и широко 1.5 m, издълбано в гранитната скала. От него чрез 33 издялани в камъка стъпала се отива на самия връх, на който е разположена гробницата– мавзолей с размери 3х3 m. Целият погребален комплекс Глухите камъни е бил ограден с голяма крепостна стена, основите на която личат и до днес.
„Скално–култовият комплекс край с.Бенковски“, известен и като „Каменният град“ – включващ и „Скалният феномен – Гъбите“ е голям праисторически светилищен комплекс с издълбани в скалите ниши и улеи, което се намира на 12 km от гр.Златоград по пътя за гр.Кърджали. Култовият комплекс е изграден върху естествени вулканични скали, където се наблюдават и зооморфни фигури сред множеството скални вкопавания, изсичания и пещери. Предполага се, че мястото е използвано активно за свещенодействия и от населяващите региона тракийски племена във древността. На територията на скално-култовия комплекс са разположени няколко пещери, за които се предполага, че в древността са се използвали за гробници, които впоследствие са били ограбени. На територията на скално-култовия комплекс са разположени няколко пещери, за които се предполага, че в древността са се използвали за гробници, които впоследствие са били ограбени.
B дoлинaтa нa peĸa Apдa в paйoнa нa ceлaтa Πчeлapи и Дoлнo Чepĸoвищe e нacитeнo c apxeoлoгичecĸи oбeĸти - тyĸ e нaй-гoлямoтo cpeдoтoчиe нa изceчeни в cĸaлитe тpaĸийcĸи гpoбни пaмeтници в Изтoчнитe Poдoпи. Peгиcтpиpaни ca 10 cĸaлни гpoбници, a cтoтици тpaпeцoвидни ниши ca изceчeни в oтвecнитe cĸaли, издигaщи ce нa двaтa бpягa нa Apдa. Oбeдинявaщ цeнтъp нa тoзи ĸoмплeĸc e тpaĸийcĸoтo cвeтилищe в мecтнocттa Ayл ĸaя пpи Дoлнo Чepĸoвищe, paзпoлoжeнo oĸoлo изявeнa cĸaлa c пpичyдливa фopмa, нaпoмнящa пoлeгнaлo живoтнo.
Масивът се намира непосредствено след с. Дъждовница, над река Шабан дере и поради огромните си размери е ясно видим от пътя. Тръгвате от гр. Кърджали в посока яз. Кърджали, минавате през селата Енчец, Зелениково и Дъждовница и на един от завоите след селото ще видите скалите. Можете да ги наблюдавате от шосето или да тръгнете по широк черен път, който върви почти успоредно на дерето.
Кован кая е част от мегалитен тракийски култов комплекс в Източните Родопи,
Кован Кая или в превод „Скалата – кошер“, се нарича така, тъй като е може би най-големият комплекс със скални ниши, тук той надвишава 100. Въпреки загадъчността на тези скални ниши, тяхната ориентация юг – югоизток дава основание да се смята, че те са служели за ритуални цели на древните ни предци.
